Připojte se k nám na Facebook
Santorini

Santorini

O Santorini

Santorini, romantický ostrov sopečného původu byl řeckým filozofem Platónem označen za ztracenou bájnou Atlantidu. Jeho nynější podobu i osud výrazně ovlivnil výbuch sopky kolem roku 1500 před Kristem. Po mohutné explozi se střed ostrova propadl a vytvořila se kaldera, kterou v krátké době zaplavilo moře. V současnosti je Santorini považováno za nejkrásnější řecký ostrov. Tradiční modrobílé domky a kostelíky, v pozadí tmavé sopečné masivy a úchvatné západy slunce nad jejich krátery, to jsou zdejší typické obrázky, které se na celém světě staly synonymem Řecka.
Návštěvníci ostrova zde prožijí nezapomenutelné chvíle na dlouhých tmavých plážích soustředěných na východním pobřeží, u sklenky vína si vychutnají fascinující západy slunce a nechají se unášet rušným nočním životem v městečku Fira.

Santorini je malé souostroví sopečných ostrovů, které se nachází v Egejském moři na sever od Kréty. Rozloha ostrova Santorini, největšího ostrova v souostroví, je asi 73 km² a počet obyvatel je 13.670, celková rozloha souostroví je 90.623 km². Santorini je v podstatě to, co zbylo po obrovské sopečné erupci tam, kde byl původně pouhý jeden kruhový ostrov. Ten po erupci dostal tvar půlměsíce, kráter se zalil vodou a vzniklo v něm několik malých ostrůvků. Právě tato přírodní katastrofa paradoxně přispěla k tomu, že je dnes Santorini jedním z nejzajímavějších a nejúžasnějších přírodních úkazů v Evropě, za kterým ročně míří tisíce turistů. Pozoruhodný způsob vzniku také nahrává pověstem o tom, že Santorini je ve skutečnosti bájná starověká Atlantida.
Ostrov byl osídlen od poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem a populace vzkvétala až do nejtragičtějšího sopečného výbuchu v dějinách lidstva. Kolem roku 1500 před naším letopočtem totiž došlo k erupci, která nejenže pohřbila ostrov pod tlustou vrstvou sopečného prachu, ale i pravděpodobně přispěla k zániku Minojské civilizace na sousední Krétě.
Podle Herodota se ostrov původně jmenoval Strongyle (Kulatý). Později byl kvůli své kráse přejmenován na Kalliste (Nejkrásnější). Jméno Thira (Fira) ostrovu dali Řekové podle svého vůdce Thera, později Santorini obsadili, stejně jako ostatní Kykladské ostrovy, Dórové, Benátčané a Turci. Ti všichni se podepsali na malebném rázu zdejší krajiny, která se vyznačuje bílými domky posetými po tmavém lávovém podkladu.
Sopečnému původu odpovídají i pláže, které jsou sice písečné, ale písek je netradičně černý a červený. Na většině pláží najdete plážový servis, slunečníky a lehátka, stejně jako nabídku vodních sportů. Nejvíce a nejslavnější pláže najdete podél východního a jihovýchodního pobřeží ostrova, mezi ty patří hlavně Monolithos, Avis a Kamari na jihovýchodě, Perissa a Perivolos na jihu ostrova, které dohromady tvoří nejdelší pruh černé písčité pláže a nabízejí mnoho restaurací a barů.  I na severu ale najdete místa, které vás dozajista překvapí divokostí, nespoutaností a hlavně odlehlou polohou, které často využívají ti, kteří touží po pravém odpočinku. Takové jsou hlavně pláže Oia, Baxedes, Koloumbos a malá rybářská vesnička Pori.

Ubytování

Rosebay ****

Čtyřhvězdičkový klimatizovaný hotel se nachází v populárním letovisku Kamari, vzdálen od pláže pláže pouze 200 m, 3 km od letiště.

více Více

Kavalari ****

Moderní luxusní pěti hvězdičkový klimatizovaný hotel terasovitého stylu, s krásným výhledem na Egejské moře se nachází ve městě Fira. Je složen z 19 pokojů, které připomínají jeskyně. Vzdálen 3 km od pláže, 10 km od letiště a přístavu. Hotel určen pro náročnou klientelu.

více Více

Santorini Palace ****

Luxusní klimatizovaný hotel terasovitého stylu, s krásným výhledem na Egejské moře se nachází ve městě Fira, 7 km od letiště. Je složen z 106 pokojů apartmánů. Vzdálen 3 km od písečné pláže. Hotel určen pro náročnou klientelu.

více Více

Xenones Filotera ****

Moderní luxusní pětihvězdičkový klimatizovaný hotel terasovitého stylu, s krásným výhledem na Egejské moře se nachází v letovisku Imerovigli. Je složen z 16 vil. Vzdálen 3 km od pláže, 10 km od letiště a přístavu. Hotel určen pro náročnou klientelu.

více Více