Připojte se k nám na Facebook
Pattaya

Pattaya

O Pattaye

Nejznámější letovisko thajského cestovního ruchu kdysi maličká rybářská osada Pattaya (foneticky Patajá) se dostala do popředí zájmu amerických vojáků ze základen v blízkém Sattahipu a v Utapao během vietnamské války. Vojáci na dovolence záhy objevily krásy místní zátoky a také krásy a přítulnost místních dívek. Pattaya se pro Američany stala hlavním rekreačním zázemím, kde zapomínali na hrůzy vietnamských bojišť. Po neslavném odchodu americké armády z Vietnamu Pattaya nakrátko osiřela, vojáky ale brzo vystřídali turisté ze západní Evropy a z jiných končin světa. Díky zdokonalení doletu nových tryskových letadel a tím zjednodušeného cestování se do Thajska začaly hrnout tisíce turistů. Vrchol Pattaya zažila na začátku osmdesátých let, kdy lze také hovořit o vrcholném období sexuální turistiky, jejímž je Pattaya symbolem. Během osmdesátých let byla turisty objevena letoviska na jihu Thajska jako je Phuket, Ko Samui a další a tím došlo k jistému odlivu návštěvníků z Pattayi. Nicméně dodnes je Pattaya největším letoviskem země, kam se řada návštěvníků ráda opakovaně vrací. Pattaya se rozkládá na pobřeží Siamského zálivu v délce přes 20 km. Severní část tvoří domorodá čtvrt Naklua s vyhlášeným rybářským trhem u přístavu. Dále na jih se rozkládá vlastní Pattaya, centrem zábavy je jižní Pattaya v okolí pěší zóny. Zde je také největší koncentrace barů, diskoték, go-go barů, hospůdek, podniků s děvčaty, podniků s chlapci, podniků s transsexuály, heren, etnických restaurací,...vše, co je libo. Jižní, klidnější část tvoří téměř pětikilometrová pláž Jomtien. Od jižní Pattayi je oddělena pásmem pahorků, na nichž se rozkládají buddhistické chrámy. Nejvýraznějším z nich je chrám Wat Phra Yai s velkou sochou Buddhy. Blíže k pobřeží je chrám Wat Khao Phra Bat a radiová stanice, odkud se otevírá překrásný pohled na celé letovisko.

MÍSTNÍ DOPRAVA

Songthaewy (songthaew je malý nákla?áček s místy na korbě), jezdí po pravidelné trase a zastavuje na znamení kdykoliv a kdekoliv, znamení se dává mávnutím nebo zvonkem na korbě) jezdí do centra po Naklua Road a dále po nábřežní komunikaci Beach Road, zpět po Pattaya 2 Road, cena 10 THB za osobu. Platí se při výstupu řidiči.

Lze si také najmout songthaew na zvláštní jízdu, cena se pak určuje dohodou.

Mototaxi mají stanoviště na hlavních křižovatkách, u hotelů. Cena dohodou. Po městě cca do 80 THB.

PŮJČOVNY VOZIDEL

Podmínkou mezinárodní řidičský průkaz, při půjčení se většinou nevyžaduje, nicméně při náhodné dopravní kontrole jej policie obvykle požaduje. Veškeré automobily mají řízení na pravé straně.

AVIS Rent-A-Car; v hotelu Dusit, Pattaya Beach Road, a v hotelu Royal Garden Resort, Pattaya 2 Road (od 1500 THB výše).

BANKY

Většina bank v centru je otevřena do 19:00, za poněkud nižší kurzy lze měnit v hotelích a v některých místních cestovních kancelářích vesměs celých 24 hodin denně. Kurz lehce kolísá den ode dne, rozdíly mezi dny a také mezi bankami nicméně nejsou příliš výrazné.

Peněžní automaty (ATM) se nacházejí v hojné míře na Beach Road (u Mike Shopping Mall, Royal Garden Plaza, u začátku pěší zóny). V dny státních svátků někdy nejvíce frekventované automaty v centru bývají mimo provoz (došly peníze), pak je lépe využít zapadlejší automaty (např. Thai Military Bank na Naklua Road proti odbočce ke Garden Seaview nebo Thai Farmers Bank na South Pattaya Road).

POŠTA

Na Soi 15 jednu ulici na sever od Royal Garden Plaza. Otevřena kromě neděle do 19:00.

INTERNET

Přístup k internetu je v Thajsku díky vládní podpoře i v zapadlých místech.

Internetcafé - řada kaváren v centru Pattayi: Beach Road severně od Mike Shopping Mall, dále Soi Yamato, Soi Post Office, též podél Thanon Naklua a na Jomtienu. Ceny jsou většinou kolem 1 THB/min. (minimálně 10 minut).

CAT - Communication Authority of Thailand, na rohu South Pattaya Road a Pattaya 3 Road, podmínkou zakoupení karty s identifikačním kódem v ceně 300 THB, pak 1 min za 0.5 THB.

NOČNÍ ŽIVOT

Největším nahloučením podniků je tzv. walking street, pěší zóna v prodloužení Pattaya Beach Road. Na jejím počátku je po mořské straně typický konglomerát barů s děvčaty, mezi nimiž se nachází ring thajského boxu.

Poloprofesionální utkání se konávají každý večer. Dále lze na walking street nalézt kromě řady barů, go-go barů též jednu z nejoblíbenějších diskoték ve městě - Marina Club. Další velká diskotéka - Palladium - leží na Pattaya 2 Road.

SPORTY

Badminton

Čtyři badmintonové kurty na Soi 17 jsou otevřeny od 14:00 do 24:00. Hodinové sazby jsou 450 THB za kurt, 100 THB za raketu. Správce kurtů je pan Payung.

Bowling

Nejlepším střediskem je Pattaya Bowl na Pattaya 2 Road jižně od Tiffany. Konají se zde též mezinárodní turnaje. Otevřeno od 10:00 do 24:00. Hra kolem 350 THB.

Paintball

Hřiště leží ve vnitrozemí nedaleko Thepprasit Road. Otevřeno od 10:00, ceny od 800 THB včetně vybavení. Cílem je ukořistit bojovou zástavu protivníka.

Golf

Kolem Pattayi leží mnoho golfových hřišť.

SIAM COUNTRY CLUB - 18 jamkové hřiště ve vnitrozemí asi 20 min taxíkem. Nutno předem dohodnout. Par 72. Green fee 1800 THB, půjčovné vybavení 150 THB.

ROYAL THAI NAVY COURSE - Hřiště leží v areálu základny thajského královského námořnictva v Sattahipu 32 km jižně od Pattayi. Velmi členitý terén, časté silné větry od zátoky. Green fee 250, půjčovné vybavení 140 THB.

PANYA RESORT COUNTRY CLUB - Nové hřiště, 36 jamek. Green fee 1000 THB, půjčovné vybavení 150 THB.

BANG PHRA - členitý terén, mnoho vodních překážek. Green fee 1000 THB, půjčovné vybavení 150 THB.

PHOENIX - 27 jamkové hřiště mezinárodního standartu 15 km jižně od Pattayi u Sukhumvit Road. Green fee od 1000 THB do 1500 THB, podle dne v týdnu a sezóny. Pondělí zavřeno. V 7:00 a v 9:00 od úterý do pátku odjíždí bezplatný autobus na hřiště od hotelů Royal Cliff Resort, Siam Bayshore, Royal Gardens a Dusit Resort.

Jezdectví

Pattaya Riding Club leží na 11 km státní silnice č. 36 směrem na Rayong. Na farmě je chováno 16 australských koní. Nutno rezervovat předem.

Tenis

Tenisové kurty se nacházejí u větších hotelů, přístup na ně mají i neubytovaní. Ceny pro neubytované jsou kolem 250 THB za hodinu, za večerního osvětlení více.

Vodní park

U hotelu Pattaya Park na Jomtienu se nachází několik tobogánů, vířivý batén a vyhlídková věž, z níž je možné skočit na laně (nejedná se o bungee jumping, ale o jistou formu skluzavky na laně). Vstupné do areálu 00 THB.

Sportovní střelba

Střelnice Tiffany má 19 střeleckých koridorů s rozsáhlým výběrem zbraní od pistolí až po pušky, kalibry .22, .38, .45. a 9mm. Otevřeno 9:00 až 21:00. Vstup 120 THB, cena za náboj

4 THB (.22), 12 THB (.38), 16 THB (.45) a 17 THB (9mm).

Biliár

Řada biliárových stolů se nachází v barech na pěší zóně. Ceny od 50 do 100 THB/hod. Profesionální turnaje se konají v Pattaya Bowl na Pattaya 2 Road.

Vodní lyžování

Jediné lyžování v Thajsku možné.

Sailing Club poblíž hospody Nautical Inn na Beach Road. Ceny zhruba kolem 1000 THB za hodinu, podle domluvy.

Na sladkovodním jezeře lze lyžovat nedaleko od Pattayi v Lake Land, umělé jezero o rozloze 4 ha, lyžuje se na ukotveném laně, nikoliv za lodí.

Parasailing

Řada možností na pláži. Kolem 350 THB za 5 minut.

Vodní skútry

Též řada možností na pláži. Podle dohody kolem 500 THB za 30 minut.

Windsurfing

Nejvíce škol windsurfingu na Jomtienu, např. Surf House International.

Potápění

Ačkoliv oblast Jihočínského moře není v Thajsku nejlepším místem pro potápění, lze se zde často setkat s pozoruhodně bohatým podmořským životem.

Pro pozorování korálů je třeba vyplout dále od pobřeží, neboť přítok sladké vody a kolísání slanosti korály zabíjí. Nejzajímavějšími podvodními lokalitami jsou vraky lodí na dně u Sattahipu a u Samae.

Ceny za výlet s dvěma ponory se pohybují kolem 1500 THB, týdenní kurzy PADI přesahují

10 000 THB.

Bližší informace Vám poskytne náš delegát.

Výlety z Pattayi:

TROPICKÁ ZAHRADA NONG NOOCH

Odjíždíme autobusem 18 km na jih do největší tropické zahrady jihovýchodní Asie. V zahradě se kromě nespočetných druhů orchidejí a bonsají nachází také jedna z největších sbírek cykasů na světě, rozsáhlá palmerie, imitace deštného pralesa, oddělení suchomilné vegetace s nádhernými kaktusy a i nově zřízená francouzská zahrada s evropskou květenou..

Avšak vegetací to v zahradě nekončí.. V půlhodinovém kulturním představení shlédneme lidové tance z různých koutů Thajska, královský průvod, bitvu na slonech, svatební obřady, nechybí ani ukázky bojových umění. Vrcholem je ovšem sloní show, považovaná za nejlepší v Thajsku. Desítky slonů od malých slůňat až po statné samce předvádějí různé kousky, hrají fotbal, malují chobotem a podobně. Na zdejších slonech je vidět, že se rádi předvádějí a že je to baví. V Asii se věří, že překročí-li Vás slon, přinese Vám to štěstí. A slon Vás zde také může nejen překročit ale dokonce i namasírovat nohou.

Na závěr se lze se slony vyfotografovat v nejroztodivnějších pozicích, v chobotu, za ušima a podobně. Po sloní show je možno shlédnout v malé zahradě další představitele thajské zvířeny, opice, ptactvo i želvy.

Orientační cena 650 THB, trvání polodenní.

SLONÍ TREKKING

Slon byl za dávných časů hlavním dopravním prostředkem tropické Asie. Přenesme se tedy na chvíli do dob a do rolí maharádžů a zkusme, jak vypadá krajina ze sloního hřbetu. Důstojnou chůzí se projdeme kouskem divoké přírody, slon nás hravě přenese i přes vodní překážky. Na rozdíl od známého přísloví o slonu a porcelánu budeme překvapeni neuvěřitelným sloním citem a tím, jak lehce a jemně slon našlapuje.

Být v Thajsku a neprojet se na slonu?

Orientační cena 750 THB, trvání cca 3 hodiny (jízda na slonu cca 90 minut)

TRANSVESTIT SHOW

Thajské transvestit show jsou vyhlášeny po celém světě. Nejedná se v pravém slova smyslu o transvestity, ale o transsexuály, tj. o muže, kteří jsou chirurgicky a hormonálně předěláni na ženy. Thajští lékaři jsou patří ke světové špičce a na zdejší kliniky přijíždí i řada Evropanů či Američanů, kteří se narodili se špatným pohlavím. Hodinové představení je zaměřeno na tance z různých koutů Asie a pro osvěžení také na parodie vystoupení světových zpěvaček. Všechny ženské role předvádějí bývalí muži, a není náhodou, že jedny z nejkrásnějších děvčat v Thajsku jsou vlastně kluci. Inu, když se někdo nechá předělat, tak to musí stát za to. Po představení, při němž se v hledišti servíruje jeden nápoj, je možno se s některými vnadnými představitelkami vyfotografovat.

Orientační cena 550 THB, trvání večer.

KORÁLOVÝ OSTROV KO LARN

Jedná se o typický odpočinkový výlet, koupání v tyrkysových vodách kolem ostrova. Mikrobusem odjíždíme na Beach Road, kde přesedáme do člunu, který nás dopraví k lodi, zajišťující dopravu k ostrovu Ko Larn. Ostrov není korálovým atolem, nicméně koráli ve vodách kolem ostrova žijí. Budeme je mít možnost spatřit proskleným dnem člunu, který se nad korálovými shluky po nějaký čas vznáší. Ostrov je výletním místem z Pattayi, nabízí bílý písek a nepoměrně čistější vodu než vlastní pobřeží. Na pláži stojí několik restaurací, v jedné z nich se také ve 12:30 podává oběd v typickém pobřežním stylu: zeleninová polévka, ryba, mořské slávky a některé z thajských specialitek. Po obědě je možnost zapůjčit si vodní skútr, povozit se na padáku a podobně. Návrat do hotelu kolem páté hodiny.

Orientační cena 550 THB, trvání celodenní.

VÝLET NA MOST PŘES ŘEKU KWAI

Dvoudenní výlet nejen po stopách pohnuté válečné historie, kterou zpopularizoval ve svém románu Pierre Boulle a též stejnojmenný film, ale především výlet do jedné z nejscéničtějších oblastí Thajska s neporušenou přírodou. Během výletu navštěvujeme plovoucí trhy v Damnoen Saduak , zajímavé válečné muzeum v Hellfire Pass, vojenský hřbitov v Kanchanaburi a vlastní most přes řeku Kwai, součást japonské trati spojující Thajsko s Barmou, kterou postavili za nelidských podmínek tisíce válečných zajatců. Hlavní atrakcí je však jízda vlakem po úseku této tzv. železnice smrti, který vede úchvatnou scénickou přírodou, návštěva jedné z jeskyní zdejší krasové oblasti a zvláště ubytování v panenské přírodě národního parku Sai Yok v komfortních chatičkách na plovoucích vorech. Večer je možnost návštěvy a koupele ve vodopádu Sai Yok Yai. V ceně zájezdu je plná penze.

Orientační cena 3300,- THB, trvání dvoudenní

JEDNODENNÍ VÝLET NA OSTROV KO SAMET

Orientační cena 500 THB + 400 THB vstupné do národního parku.

Ubytování

Woodlands ****

Woodlands Hotel & Resort je okouzlující rodinný podnik, který nabízí klidnou a uvolněnou atmosféru s vynikajícími službami. Nachází se na severním konci Pattaye.

více Více