Připojte se k nám na Facebook
Cancún

Cancún

O Mexiku

MEXIKO - země, která zní tajemným dobrodruž­stvím, žhavým rozpáleným sluncem, bohatou indiánskou kulturou i koloniální minulostí. Mexiko se může pyšnit mimořádnou boha­tostí na umělecké a kulturní památky, tisíce zvuků mexických měst, dlouhé písečné pláže, křišťálově čisté moře, úchvatné přírodní scenérie, slunce, pestré karibské bar­vy, přívětiví obyvatelé, všudypřítomná radost ze živo­ta. Ano, to vše je Mexiko.A nebylo by to Mexiko, kdybychom nezmínili exotickou chuť tequily, margarity a dalších nápojů a také rozmanitou exotickou kuchyň.

Mexiko, očkování a lékař

Při cestách do Mexika není nutné žádné speciální očkování. V případě potřeby naleznete ve všech turistických centrech dostatek kvalitních lékařských zařízení. Nezapomeňte si vzít léky, které běžně užíváte při zvýšené teplotě, bolestech hlavy a střevních potížích.

Komunikace v Mexiku

Mexiko má jeden úřední jazyk, a to španělštinu, nicméně v turistických centrech se lze domluvit anglicky.

Mexiko a časový posun

-6 hodin vůči středoevropskému času, -7 hodin v období letního času.

Mexiko, jeho měna a směnárny

Místní měnou Mexika je nové mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 pesos. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se v roce 2009 pohyboval kolem 11 MXN/1 USD. Mexiko akceptuje prakticky všechny druhy platebních karet. Pro výměnu doporučujeme mít s sebou USD.

 

Cestovní doklady

Při turistických cestách do Mexika není od držitelů cestovních pasů ČR vyžadováno vstupní vízum. Při příletu do Mexika turisté vyplňují tzv. hraniční průvodku (Forma Migratoria Turista). Při pasové kontrole je jim díl „příjezd“ odebrán a potvrzený díl „odjezd“ odevzdávají při odletu (tuto průvodku musí odevzdat všichni, kdo Mexiko opouštějí). Čeští turisté se mohou zdržovat v Mexiku až 90 dní bez víza, mexičtí úředníci vyznačují povolenou dobu pobytu na hraniční průvodce a je doporučované si ji ihned překontrolovat. Cestovní pas musí být platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu.
Držitelé cestovních dokladů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.

Zdraví – očkování

Při cestách do Mexika není vyžadováno žádné očkování. Na případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích doporučujeme se informovat u Vašeho praktického lékaře. Podrobnosti o rozsahu pojištění naleznete na úvodních stranách.

Klima – oblečení

V karibském tropickém klimatu je nejvhodnější lehké zejména bavlněné oblečení. Při občasném večerním ochlazení stejně jako v klimatizovaných prostorách můžete využít i lehké pulovry, bundy nebo svetříky.

Pronájem aut – výlety

vůz s odnímatelnou střechou apod.) od 80 USD/den. Uvedené ceny jsou pouze orientační. Ke sjednání pronájmu je nutné mít platný mezinárodní řidičský průkaz, kreditní kartu a dosáhnout věku 21 let.
Poznávací programy a fakultativní výlety jsou ve všech místech organizovány v optimální podobě místním poskytovatelem služeb. S podrobnou nabídkou fakultativních výletů se můžete seznámit v místě pobytu. Prosím, seznamte se vždy podrobně s podmínkami během poznávacích zájezdů a fakultativních programů. Při rozhodování o účasti na těchto programech je třeba zejména vzít v úvahu odlišnosti místních přírodních, ekonomických a sociálních podmínek, stejně jako jinou kulturu, myšlení a chování místního obyvatelstva. Pochopení, tolerance a fl exibilita ze strany návštěvníků je nutným předpokladem k tomu, aby bylo možné nabízený program co nejvíce vychutnat.

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím ofi ciálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je v Mexiku dostupné, nepokrývá však celou plochu země, ale většinou jen území velkých měst. O rozsahu a možnostech vlastního roamingu se, prosím, informujte u vlastního mobilního operátora. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií a v internetových kavárnách. Prověřte si, prosím, u popisu jednotlivých hotelů.

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“, s dvěma širokými postelemi rozměru queen-size. Do takových pokojů nejsou umisťovány přistýlky a dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Elektřina

Zpravidla střídavý proud o napětí 110 V. Americká norma zásuvek s plochými kolíky. Adaptéry tzv. přechodky nebývají na místě k dispozici, proto se doporučuje vzít je s sebou. Na některých místech může docházet k výpadkům dodávek elektřiny, které jsou nahrazovány výrobou místními generátory v omezeném rozsahu.

Pláže – Plavání

V Cancúnu je možné se koupat v Karibském moři nebo v laguně Nichupté. Vstup do moře je zpravidla pozvolný. Pláže jsou udržované s jemným bílým pískem. Vzhledem k silným podmořským proudům podél některých pláží se nedoporučuje plavat daleko do moře a být opatrný při provozování vodních sportů jako je např. plachtění nebo windsurfing.

Placení

K placení na místě je nepraktičtější nové mexické peso (MXN), které se dělí na 100 centavos. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100 a 500 pesos. Ke směně na místě jsou nepraktičtější USD. Ve všech turistických centrech se nachází mnoho směnáren. Kurz měny se pohybuje kolem 10–11 MXN / 1 USD. V Mexiku jsou akceptovány prakticky všechny druhy platebních karet.

Spropitné

Spropitné je důležitou součástí příjmu obyvatel a žijí z něj často celé rodiny. V restauracích a barech mimo hotel se obvykle dává spropitné ve výši 10–15 %. Kromě služeb v hotelu (pokojské např. zpravidla 10 USD/pokoj/pobyt) je obvyklé spropitné i místní průvodcům (cca 2 USD za osobu a celodenní výlet) a řidičům autobusů (0,50–1 USD na osobu a celodenní výlet). Za určitou normu se přijímá, že za služby, kdy je požadována symbolická záloha (např. za poskytnutí ručníků u bazénu nebo na pláži) klienti tuto zálohu nepožadují zpět. Nosiči v hotelech a na letišti očekávají cca 20 pesos za každé zavazadlo…Není neobvyklé, že ochota poskytnout spropitné se odrazí na kvalitě održených služeb. Samozřejmě je však rozhodnutí ohledně spropitného naprosto ve Vašich rukou.

O Cancúnu

Cancún býval původně pouze malou rybářskou vesnicí při pobřeží, patřící k poloostrovu Yucatan. Dnes je zde luxusní, plánovitě vybudované letovisko, spojené s pevninou dvěma mosty a obklopené průzračným tyrkysově modrým a teplým mořem. V Cancúnu je možné se koupat v Karibském moři nebo v laguně Nichupté. Vstup do moře je zpravidla pozvolný. Pláže jsou udržované s jemným bílým pískem. Vzhledem k silným podmořským proudům podél některých pláží se nedoporučuje plavat daleko do moře a být opatrný při provozování vodních sportů jako je např. plachtění nebo windsurfing.

s bílými plážemi na straně jedné a lagunou Nichupté na straně druhé. Pláže s jemným pískem a příjemně teplá voda láká k návštěvě korálových útesů. Máte-li rádi aktivní trávení dovolené můžete se potápět, zkusit krmit žraloky, nebo si zaplavat s delfíny ve vodním zábavním parku. V hlavní turistické zóně můžete navštívit spousty restaurací, barů, obchůdků, nebo bleší trh. Přímo v Cancúnu lze navštívit i nepříliš rozsáhlé ruiny z éry Mayské civilizace, nazvané El Rey. Poloha Cancúnu umožňuje návštěvu Chichén Itzá, klenotu mayského postklasického období; Cobá, největší zříceniny této oblasti, a Tulúmu, nádherného ceremoniálního střediska a přístavu Mayů, které se tyčí na útesu nad tyrkysovým mořem, obklopené bujnou vegetací.

Riviera Maya

Tato oblast leží jižně od Cancúnu, asi 50 km od letiště a jejím hlavním střediskem a centrem je Playa del Carmen. Playa del Carmen donedávna bývala malou ospalou vesničkou, která se v posledních letech neuvěřitelně rozrostla. Leží přímo proti ostrovu Cozumel, vyhlášeného neskutečnými korálovými útesy a nádhernými místy k potápění. Silný zahraniční vliv a uvolněná atmosféra mexického Karibiku se špetkou amerického ducha zde vytvářejí jedinečné prostředí ke strávení dovolené na nádherné pláži s možností návštěvy některé z místních vyhlášených restaurací a pestrým nočním životem. Naleznete zde i 18-ti jamkové golfové hřiště. Playa Carmen se nachází asi 68 km jižně od Cancúnu a v živém centru je k dispozici spousta malých obchůdků s ovocem a zeleninou stejně jako několik supermarketů.

Ubytování

Me Meliá Cancún ****

Moderní komforní hotel leží přímo v letovisku Cancún a v rámci skupiny hotelů pod značkou ME slouží výhradně párům. Jak říká management hotelu, vše je zde možné, zábava a legrace je hlavní krédo. Leží přímo u krásné písečné pláže.

více Více

Mosquito Blue *****

Luxusní hotel, jehož krédem je v první řadě maximální relexace v komfortním prostředí s vynikajícími službami. Hotel se nachází v Playa De Carmen, na 5 Avenue 100m od pláže a několik minut chůze od centra letoviska plného nočního života. Přitom hotel sám se nachází ve velmi tiché části.

více Více

Gran Meliá *****

Luxusní moderní resort připomínající chrámy starých Mayů, se nachází přímo u dlouhé bílé pláže na písečné šíji v centru Cancúnu, v těsné blízkosti restaurací a barů, pět minut od centra a 15 minut od letiště.

více Více

Caribe Real Resort *****

Pěti hvězdičkový komplex se nachází v centru hotelové zóny v Cancúnu. Spojuje luxus, pohodlí a mexickou pohostinnost a služby.

více Více